W Polce po upadku komunizmu przez ponad 25 lat panował rynek pracodawcy. Co to znaczy? Że PKB na mieszkańca było małe, wynagrodzenie za prace było niskie, natomiast bezrobocie bardzo wysokie z prognozami iż w najbliższej przyszłości sytuacja nie ma drastycznie ulec zmianie.
Czy nadal tak jest? Ekonomiści są zdania, że nie- a przyśpieszenie gospodarki sprawiło, że sytuacja się odwróciła i teraz panuje rynek pracownika. Czym tak właściwie jest rynek pracownika?
To sytuacja gdy bezrobocie drastycznie spada , a na rynku pracy pojawia się więcej ofert pracy, niż jest zainteresowanych. To oznacza, że osoby poszukujące pracy mogą swobodnie wybierać spośród dostępnych im ofert zatrudnienia.
Ten moment w życiu gospodarki, charakteryzuje się również tym, że w trakcie jego trwania rośnie wynagrodzenie pracowników, a co za tym idzie również PKB.

 

Jak zatem wybrać odpowiednia ofertę dla siebie, jak z różnych stron jesteśmy kuszeni możliwością zatrudnienia?

  1. Korzystaj z możliwości zmiany jeśli jesteś na nią gotowy! Fakt, że sytuacja rynku zatrudnienia sprzyja zmiana pracodawcy nie musi być jednoznaczna z koniecznością dokonywania tego typu kroków.
    Nim ulegniesz presji obecnych trendów, pamiętaj, że każda zmiana pracodawcy to rewolucja. Dlatego też warto się zastanowić czy słusznie jest działać pod wpływem impulsu.
    Jeśli jednak jesteś w pełni pewny swoich działań, śmiało korzystaj z możliwości spotkań z rekruterami, analizuj wszystkie dostępne oferty, poczekaj na wymarzoną propozycje.
  2. Lepiej na chłodno…

Drugą bardzo ważną zasada przy zmianie pracy jest zachowanie chłodnej oceny sytuacji i danie sobie czasu na radykalne kroki.
Nim pobiegniesz z wypowiedzeniem do podpisania, przeanalizuj lokalny rynek pracy, sprawdź co proponują firmy w Twojej okolicy i zastanów się gdzie chciałbyś tak właściwie kontynuować swoja karierę zawodową. Zajrzyj do zakładek „kariera” na stronach internetowych wcześniej wyłonionych instytucji.
Zajrzyj i zaktualizuj swoje CV oraz swój profil w social mediach.

  1. Nie ma taryfy ulgowej- przygotuj się do rozmowy!

Mimo wszystkich zmian, które zachodzą w gospodarce, nie możesz sobie pozwolić na nieprzygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. Niestety (albo i na szczęście), potrzeba zatrudnienia odpowiednich pracowników, nie oznacza zatrudnienie każdej osoby „z ulicy”.
Idąc na rozmowę, nie zapomnij o rekrutacyjnej kulturze ubioru. To wszystko jest wizytówką Twojej osoby jak również Twoich umiejętności.

  1. Nim podpiszesz umowę…sprawdź!
    Zauważalnym trendem w czasie wielkiej bitwy o pracownika są obietnice różnego kalibru, które finalnie nigdy nie zaczynają funkcjonować w normalnym życiu.

Dlatego też nim podpiszesz umowę o pracę z nowym pracodawcą, sprawdź opinie na jego temat w internecie, lub porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają wiedze na temat danej firmy i poproś ich o opinię.
5. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma…
Właśnie! Stare przysłowie powtarzane przez pokolenia, ale w tej sytuacji niezwykle na miejscu.

Zmieniając prace większość z nas liczy na rozwój, awans, naukę czegoś nowego. Ale czy na pewno tak będzie? Tego nie możemy być pewni w momencie składania swojej aplikacji. Dlatego tez przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać ze swoim aktualnym przełożonym, powiedzieć mu o wszelkich swoich obawach i zapytać czy w obecnej strukturze, w której się znajdujesz mogą zajść zmiany, które Cię usatysfakcjonują.

 

 

Obecny trend na rynku pracy, faktycznie sprzyja zmianą, ale nim się o na nią zdecydujesz, pamiętaj, że ma ona być dobra przede wszystkim dla Ciebie.

Tatusiu kochany,
my z serca Ci składamy:
Zdrowia, sił i codziennej radości,
żadnych problemów ze stawami kości.
Obyś miał zawsze spokojną głowę,
do nas - dzieci nerwy stalowe.
Cierpliwość świętą!
Rękę nie ciężką!
Spokojnego ducha,
kiedy trwa zawierucha.
Niech Ci płyną jak najmilej
życia trudne chwile,
w dzień dzisiejszy Tatku miły,
tego my życzymy!

 

Fala upałów nadciągnęła nad Polskę i wygląda na to, że niekoniecznie szybko nas odpuści.

Jak przetrwać te dni w biurowej rzeczywistości?

 

Po 1- Regularnie się ochładzaj!
Częste ochładzanie się chłodną wodą (nie lodowatą) jest bardzo wskazane w upały. Najbardziej strategiczne miejsca na naszym ciele to: twarz, nadgarstki, nogi (stopy).

 

Po 2- ubierz się odpowiednio!

Mamy świadomość, że większość z Was zobowiązana jest do ubioru zgodnego z dress codem, ale nawet w takiej sytuacji warto postawić na przewiewne tkaniny, które będą „oddychać” na naszym ciele, w luźnych fasonach. Nie polecamy w upały wiskozy czy poliestru- to bardzo mało wskazane towarzystwo w wysokich temperaturach.

 

Po 3- Pij dużo wody!

W upale każdy z nas powinien wypić nawet 3 litry wody niegazowanej. I nie ma co się opierać. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne w tym trudnym okresie.
Ważne aby zwrócić uwagę na to co pijemy. Gazowane mocno słodkie napoje to nie najlepszy pomysł. Raczej postaw na wodę mineralną ew. z dodatkiem cytryny i mięty. Świetnie będzie gasiła pragnienie i doda Ci orzeźwienia.

 

Po 4-  Nie przesadzaj z klimatyzacją!

5-7 stopni mniej niż temperatura panująca na zewnątrz to odpowiednie ustawienie klimatyzatora. Nie ma co przesadzać z chłodzeniem, bo po wyjściu i starciu z panująca w przestrzeni temperaturą, może nam zapewnić jedynie infekcję dróg oddechowych.

 

Po 5- Aktywny bądź popołudniu!

Unikaj 12:00- jak ognia! Dosłownie- południe w upał to jak spacer w towarzystwie ogniska. Wszelką aktywność pozostaw na późniejszą godzinę. Osobą starszym i dzieciom zaleca się pozostanie w domu w godzinach szczytu.

 

Po 6. Uważaj na to co jesz!
W upały poleca się jeść lekko i o regularnych porach. Szczególnie uważaj na jedzenie w przestrzeni miejskiej. Fast Food czy kebab w budce za biurem w upale może okazać się mocno zdradliwy, a jego skutki odczujesz szybko i nie będą to najprzyjemniejsze doznania w Twoim życiu.

 

Po 7 – Mniej znaczy więcej!

Drogie Panie, bo to o Was głownie mowa! Na czas upału dobrze jest zrezygnować z ciężkiego makijażu. W zamian za niego wybierzcie oddychające kosmetyki o lekkiej konsystencji, które dodatkowo ładnie rozświetlą Wasza cerę!

 

A na koniec po 8 i najważniejsze pamiętajcie, że chłodna kąpiel to najlepsze orzeźwienie! W czasie upału warto szczególnie dbać o higienę osobistą. A  chłodna woda dodatkowo działać będzie orzeźwiająco.